Ģeometriskās formas 4 5. Ģeometrija bērniem - formas un formas. Formu atpazīšanas spēles

Kā iepazīstināt bērnu ar ģeometriju?

Ģeometrija- zinātne, ko var un vajag mācīt bērniem jau no agras bērnības.

Šajā lapā ir piedāvāta materiālu izlase – kartītes, krāsojamās lapas, uzdevumu tēmas, spēles, ar kuru palīdzību var ērti iepazīstināt bērnu ar ģeometriskām pamatformām un figūrām.
Visus materiālus var atvērt, lejupielādēt un izdrukāt, izmantojot tiešās saites.

Kartes ar ģeometriskām formām un formām

Spilgtas kartītes ar visvienkāršākajām ģeometriskām formām un formām. Kartes var izmantot kā uzskates līdzekli pirmajā nodarbībā.

Ģeometrija bērniem - krāsojamās lapas, burtnīcas, darba burtnīca

1. Krāsojamā grāmata 3-5 gadus veciem bērniem. Katrā piezīmju grāmatiņas lapā ir vienkārši grafiski vingrinājumi un uzdevumi.
Lejupielādēt

2. Darba burtnīca 2 daļās ar skaidriem un interesantiem uzdevumiem 3-4 gadus veciem bērniem. Pildot uzdevumus, bērns iepazīsies ar ģeometriju un apgūs ģeometrisko figūru un formu nosaukumus.
Lejupielādēt Lejupielādēt
3. Vēl viena ļoti laba piezīmju grāmatiņa ievadstundām ar ģeometriju bērniem vecumā no 4-5 gadiem. Piezīmju grāmatiņā ir daudz aizraujošu un smieklīgu uzdevumu, kurus izpildot bērns viegli apgūs ģeometrijas pamatus un jēdzienus.

4. Piezīmju grāmatiņa ar izglītojošiem un attīstošiem uzdevumiem 6-7 gadus veciem bērniem.
Piezīmju grāmatiņā bērnam tiek lūgts izpildīt vienkāršus grafiskus uzdevumus. Bērns mācās strādāt ar lineālu un kompasu.
Lejupielādēt

Grāmatas par ģeometriju bērniem

1. Izklaidējoša grāmata pantiņos “Jautra ģeometrija mazajiem” - autors Aleksandrs Timofejevskis.

Smieklīgi un rotaļīgi dzejoļi palīdzēs bērniem ātri iepazīt un atcerēties daudz svarīgas informācijas par ģeometriskām formām un objektu mērogu.
Jautrajos A. Timofejevska dzejoļos humors un joki palīdzēs mazajam lasītājam saistīt joprojām nesaprotamus ģeometriskos jēdzienus ar sen pazīstamiem ikdienas priekšmetiem. Bērni redzēs trapecveida formu svārkos, apli šķīvī un cilindru caurulē. Un, kā teica dzejnieks, "skolas zinātne tiks nodota jūsu rokās".
Grāmatu var lejupielādēt un izdrukāt, taču labāk, protams, iegādāties oriģinālu.

Nodarbības tēma

Ceļojums “Ģeometrisko formu zemē”

Malceva Tatjana Valentinovna,

papildu izglītības skolotājs,

Biedrība "Pirmsskolas vecuma bērns"

Studentu vecums: 5-6 gadi.

Mērķis:

Veidojiet priekšstatu par atšķirību starp plakanām un telpiskām figūrām.

Uzdevumi:

1. Iepazīstiniet bērnus ar cilindra un kuba pasi, veicot pētnieciskas darbības.

2.Attīstīt uzmanību, loģisko un mainīgo domāšanu; prasme atpazīt un nosaukt ģeometriskās formas; salīdzināt objektu grupas pēc daudzuma, izmantojot zīmes lielāks par, mazāks par, vienāds ar; skaitīt objektus.

3. Attīstīt komunikācijas prasmes un paškontroli.

Nodarbības veids: jaunu zināšanu apguve.

Aprīkojums un loģistika: dators, ekrāns, projektors, magnetofons.

Mācību līdzekļi: prezentācija par nodarbības tēmu, kvadrāti, apļi, tenisa bumbiņas, klucīši, A-4 papīra lapas, uzdevumu kartītes; kubs, cilindrs, stīpas, kubi, kubs ar cipariem, 2 kvadrāta, kuba un cilindra pases attēli, vienkārši zīmuļi, CD – disks “Ritms un kustības mūzikai 5 – 10 gadus veciem bērniem”, audio fails “Mazais kuģis”.

Nodarbības gaita

1. Organizatoriskais moments.

Sveiki puiši! Esmu Astrologs, man ļoti patīk atklāt jaunas lietas, šī ir ļoti interesanta nodarbe. Tāpēc es vēlos jūs aicināt uz ģeometrisko formu zemi jauniem atklājumiem. Pirms dodamies ceļā, iesildīsimies.

"Spēle ar kubu"

Bērni veido apli. Skolotājs met kubu vienam no bērniem un saka: "Skatiet tālāk." Bērns, kurš noķer kubu, nosauc ciparu uz malas un skaita tālāk. Nākamais bērns skaita apgrieztā secībā, nākamais nosauc blakus esošos skaitļus utt.

Ceļš uz šo brīnišķīgo matemātisko valsti nav viegls, bet mūsu draugi, ģeometriskās figūras, mums palīdzēs. Palīdziet katrai figūrai atrast savu māju, un viņi mums parādīs tālāko ceļu.

Vingrinājums "Nosedziet tukšos kvadrātus ar žetoniem"

Kāda figūra dzīvo kvadrātā pa kreisi? (Kvadrāts.)

Kas dzīvo centrā? (Trīsstūris.)

Kas dzīvo laukumā labajā pusē? (Aplis.)

Labi padarīts! Visi to darīja. To jums palīdzēja zināšanas par ģeometriskām formām un spēja orientēties uz papīra lapas.

Pārejam pie jautras melodijas.

2. Aptvertā materiāla atkārtošana.

(Slaids Nr. 1, septiņu ciparu atslēga)

Tālumā redzu galveno Valsts pili – Septiņu skaitļu pili. Kāpēc jūs domājat, ka to tā sauc?

(Jo pie sienām ir septiņi torņi, ezerā peld septiņi gulbji, pagalmā aug septiņi koki, bet uz torņiem ir septiņi karogi.)

Kādas formas ir pils torņi un jumti? (Konusi un cilindri.)

Kā sauc pilsētu, kurā tu dzīvo? (Aniva.)

Vai jūsu pilsētā ir ēkas, kas veidotas kā Septiņu skaitļu pils? (Nē.)

Kādas formas ir māja Anivā? (Mājas ir kvadrātveida, taisnstūrveida, un jumti izskatās kā trīsstūri.)

Pils vārti ir aizvērti un atslēga pazaudēta. Varbūt tās var atvērt ar manas burvju spieķa palīdzību? Nestrādā. Man vajag tavu palīdzību! Ja izpildīsi uzdevumu un saņemsi atslēgu, varēsim atvērt pils vārtus.

Grafiskais diktāts.

Atrodiet sarkanu punktu un novietojiet uz tā zīmuli. Tagad mēs zīmējam: 2 šūnas uz leju. 2 šūnas pa labi, 4 šūnas uz leju, 1 šūna pa labi, 1 šūna pa kreisi, 1 šūna pa labi, 1 šūna uz augšu. 1 šūna pa kreisi. 2 kvadrāti uz augšu. 2 šūnas pa labi. 2 šūnas uz augšu, 5 šūnas palikušas.

Apbrīnojami. Jūs uzmanīgi klausījāties, saskaitījāt pareizo šūnu skaitu un saņēmāt atslēgu. Ejam uz pili.

Fiziskās audzināšanas minūte. Spēle "Atrodi siera gabalu"

Bet kas tas ir? Pilij uzbruka peles. Mums vajag viņus aizvest prom no pils un pabarot ar sieru.

Uz grīdas atrodas vairākas stīpas lielā attālumā viena no otras. Tie ir peles caurumi. Katras stīpas iekšpusē ir kubi. Šis ir siers. Katrā caurumā var ievietot tik daudz peļu, cik tajā ir siera gabaliņu. Bērni skraida mūzikas pavadījumā. Tiklīdz viņa apstājas, “peles” izklīst savās bedrēs pēc siera gabala. Tiklīdz “peles” izklīst ūdelēs, skolotājs jautā: cik peļu ir ūdelē un kāpēc?

3. Jauna materiāla apgūšana. Pētniecības pasākumi.

Ģeometrisko formu zemē dzīvo kubs, bumba, aplis un kvadrāts. Viņiem patīk spēlēt paslēpes. Jūs varat paslēpties tikai uz galda. (Katram bērnam uz galda ir aplis, kvadrāts, kubs un bumbiņa, papīra lapa)

"Paslēpes"

Kuram izdevās paslēpties? (Aplis un kvadrāts)

Kurš gan nevarēja paslēpties? (Kubs un bumba)

Kāpēc? (Kubs un bumba nevarēja paslēpties, jo tās ir trīsdimensiju figūras, un aplis un kvadrāts ir plakani.)

Secinājums:

Kubs un bumba nevarēja paslēpties, jo tās ir trīsdimensiju figūras, un aplis un kvadrāts ir plakani.

Kādas citas plakanas figūras jūs zināt? (Ovāls, taisnstūris, trīsstūris, trapecveida forma, rombs.)

Kādas trīsdimensiju figūras jūs zināt? (Cilindrs.)

Drīzumā svētki Jaunais gads. Cilindrs un kubs nolēma nofotografēties, lai dāvinātu fotogrāfijas saviem draugiem. Bet diemžēl fotogrāfs saslima. Palīdzēsim figūrām nofotografēties? (Mēs palīdzēsim.)

(Slaids Nr. 2, melns kvadrāts)

Kādu fotogrāfiju tu dabūji? (Kvadrāts.)

Fotostudija fotogrāfijas izdrukāja melnbaltā krāsā, taču nevar noteikt, kura ir kura. Mēģināsim palīdzēt?

(Sarežģījumi rodas, jo četrstūris var būt gan cilindrs, gan kubs.)

Vai jums izdevās atrast fotogrāfijas? (Nē.)

Kāpēc viņi nevarēja? (Tas pats fotoattēls ir piemērots dažādām figūrām.)

Tātad, kas mums jāiemācās? (Fotografējiet tā, lai jūs varētu precīzi noteikt, kura figūra ir nofotografēta.)

Skaitļiem ir atšķirības, kas jāparāda fotoattēlā.

Kāda ir atšķirība starp cilindru un kvadrātu? (Cilindram ir apaļš dibens.)

Kāda fotogrāfija tiks iegūta, ja cilindru fotografēs no šīs puses (rāda cilindru no vienas un otras puses)? (Tas veido 2 apļus.)

Mēs skatāmies uz ekrānu. Šī fotogrāfija stāsta gandrīz visu par cilindru, tāpat kā viņa pase stāsta par cilvēku. Tātad šī ir cilindra pase.

(Slaids Nr. 3 cilindra pase)

Tādā pašā veidā kubs tiek izjaukts.

(Slaids Nr. 4 kuba pase)

Skaitļiem tiek dotas pases.

Secinājums:

Tagad jūs esat īsti fotogrāfi, jo... Fotoattēlā uzreiz var redzēt, kurš ir attēlots. Un mēs redzam mūsu pētījuma rezultātu kuba un cilindra pasēs.

4. Noslēguma daļa.

Kubs un cilindrs bija laimīgi. Un viņi piedāvā kopā ar viņiem spēlēt ģeometrisko formu valsts iedzīvotāju iecienīto spēli “Vairāk - mazāk”. Šajā spēlē ir jānoskaidro, kuras figūriņas ir lielākas un kuras mazākas un par cik. Salīdziniet tos, izmantojot lielākas, mazākas un vienādības zīmes.

Spēle "Vairāk - mazāk"

Kādi ir vairāk trīsstūri vai četrstūri? (Trīsstūri.)

Kā jūs to uzzinājāt? (Saskaitīts.)

Kādas ģeometriskās formas ir vienādas? (Apļi un ovāli.)

Cik tādu ir? (Katrā pieci.)

Kādu zīmi tu uzliki? (.)

Kur tu liki mazāk zīmi? (Starp kvadrātiem un taisnstūriem.)

(5. slaids Uzdevuma pārbaude)

Secinājums:

Labi padarīts! Mēs rūpīgi saskaitījām un pareizi salīdzinājām ģeometriskās formas.

Ģeometrisko formu zemē dzīvo dzīvespriecīgs mākslinieks. Viņš vienmēr kļūdās.

Spēle "Ko mākslinieks sajauca?"

(6. slaids Atrodi kļūdu)

Secinājums:

Lai nenonāktu apmulsuša mākslinieka ādā, jāzina, kādai ģeometriskajai figūrai līdzinās šis vai cits objekts.

6. Atspulgs

Kur tu biji šodien? (Ģeometrisko formu zemē.)

Kādas interesantas lietas jūs darījāt? (Kuba un cilindra pase.)

Vai tas bija grūti? (Nē.)

Ir pienācis laiks atvadīties no ģeometrisko formu zemes. Šīs brīnišķīgās valsts iedzīvotāji un es, Astrologs, novēlu jums jaunus atklājumus.

Dziesmas "Punkts, punkts, komats" fonogramma.

Literatūra:

1. Bočkareva O.I. Matemātika. Izklaidējoši materiāli / Bochkareva O.I. – Volgograda: ITD “Corypheus”, 2008 – 128 lpp.

2. Kozlova V.A. Gudra meitene. Matemātika spēlēs un uzdevumos bērniem. Ģeometriskās figūras/ Kozlova V.A. – M.: Skolas prese, 2000. – 32 lpp.

3. Novikova, V.P. Matemātika iekšā bērnudārzs: Izglītības un metodiskā rokasgrāmata/ V.P.Novikovs. – M.: Mosaika-Sintez, 2006 – 104 lpp.

4. Pētersons, L.G., Kočemasova E.E. Rotaļlieta ir atspēriena punkts uz skolu. Praktiskais matemātikas kurss pirmsskolas vecuma bērniem. Metodiskie ieteikumi/ L.G.Pētersons, E.E. Kočemasova. – M.: Izdevniecība Yuventa, 2011. - 208 lpp.

Lietojumprogrammas.



Slaids Nr. 1 Slēdzenes slaids Nr. 2 Foto slaids Nr. 3 Cilindra pase




Slaids Nr. 4 Kuba pase Slaids Nr. 5 Risinājumu iespējas Slaids Nr. 6 Atrodiet kļūdu

Kartes individuālajam darbam.



Nodarbības pašanalīze

Nodarbības tēma ir saistīta ar ceļošanu pa Ģeometrisko formu zemi. Lai koncentrētu uzmanību un attīstītu interesi par bērniem, nodarbībā tika ieviests varonis Astrologs, kurš vadīja intelektuālu iesildīšanos “Spēle ar kubu” un aicināja bērnus uz matemātisko zemi. Viens pasaku sižets, uzdevumi domāšanai, salīdzināšanai un vispārināšanai (spēle “Fotogrāfs”, “Vairāk - mazāk”, “Palīdzi māksliniekam”, “Atrodi siera gabalu”, “Paslēpes”) loģiski savienoja visus spēles posmus. nodarbība vienam ar otru. Jaunā materiāla apguves posmā tika izmantoti skaidrojumi un demonstrējumi, kā arī pētnieciskās darbības elementi. Bērniem tika uzdots uzdevums (nofotografēt ģeometriskas formas, lai viņi varētu atšķirt kubu no cilindra), un visu izglītojošo darbību pamatā bija šīs problēmas risinājuma atrašana. Pētniecisko darbību rezultātā tika izgatavotas kuba un cilindra pases. Apgūstamā materiāla nostiprināšanai tika veikti praktiskie darbi (Spēle “Fotogrāfi”, “Paslēpes”), bet atkārtošanas posmā - rakstiskā kontrole (Grafiskais diktāts “Atslēga”, darbs ar kartēm “Vairāk - mazāk”) un slaids (“Ko mākslinieks sajauca”). Lai aktīvi atpūstos un mainītu aktivitātes veidu, gaitenī notika fiziskā audzināšana āra spēles “Atrodi siera gabaliņu” veidā. Pēc katra posma rezultāti tika summēti. Bērnus turpmākajam darbam rosināja skolotāja uzslavas un apstiprinājums par viņu prasmēm un zināšanām un pareizi izpildītiem uzdevumiem. Studentu aktivitāšu uzraudzība tika veikta, veicot aptaujas, koordinējot patstāvīgo darbu pie kartītēm un pētniecisko darbību procesā (Slēpņu spēle). Rezultātā bērni veiksmīgi pielietoja SLE jaunos apstākļos. Dažādas aktivitātes radīja skolēnu interesi visas stundas garumā. Bērni labprāt iesaistījās dialogā un aktīvi reaģēja problemātiski jautājumi(Kā tu domā? Kāpēc? Kas būs, ja darīsim savādāk?), palīdzēja viens otram (Spēle “Palīdzi atrast māju”) un pasaku tēli (Spēle “Atrodi siera gabaliņu”, grafiskais diktāts “Atslēga ”, slaids “Ko mākslinieks sajauca?”). Dažādu mācību līdzekļu izmantošana: izdales materiāli un demonstrācijas materiāli, audio ieraksti, dators, projektors, ekrāns, kas ļāva atdzīvināt mācību procesu. Ir ieviests nacionāli reģionālais komponents (Kāda ir atšķirība starp mājām Anīvā un Septiņu skaitļu pili?), kā arī saikne ar citiem priekšmetiem (Iepazīšanās ar vidi, atpūtas spēles, mūzika). Nodarbības laikā bērniem netika novērota pārslodze vai nogurums. Nodarbības laikā izvirzītie uzdevumi tika atrisināti, mērķis sasniegts.


Mērķi: apsvērt ģeometriskās formas; precizēt to nosaukumus un ārējās īpašības; iemācīties orientēties uz papīra lapas; veido sarežģītus vārdus: taisnstūris, trīsstūris, daudzkrāsains; veido lietvārdu deminutīvu formu; veido ģenitīvus daudzskaitļa lietvārdus; saskaņot ciparus ar lietvārdiem; iemācīties pareizi lietot prievārdus; attīstīt atmiņu, uzmanību, domāšanu.

Aprīkojums: demonstrācijas materiāls - dažādu krāsu un izmēru ģeometriskas formas; izdales materiāli - paplātes katram bērnam, dažādu krāsu un izmēru ģeometriskas formas, papīra lapas un krāsaini zīmuļi.

Nodarbības gaita

1. Dažādu krāsu ģeometrisko formu iepazīšana

Logopēds parāda dažādu krāsu ģeometriskās formas: kvadrāts, trīsstūris, taisnstūris, aplis, ovāls; precizē katras ģeometriskās figūras nosaukumu un ārējās īpašības; vada didaktisko spēli "Izkārtojiet figūras".

Bērniem uz paplātēm ir vienādas ģeometriskās formas. Ir nepieciešams tos sadalīt atbilstoši jebkurai pazīmei (krāsa, izmērs, forma).

2. Fiziskās audzināšanas stunda “Izgatavo figūriņu, kuru es nosaucu”

3. Didaktiskā spēle “Pasaki vārdu”

a) Lietvārdu deminutīvās formas veidošana.

Logopēds parāda kvadrātus: lielus un mazus. - Sauksim lielo kvadrātu parastajā vārdā - kvadrāts, bet mazo sirsnīgo - kvadrātu. (Līdzīgi ar visiem skaitļiem.)

b) Ciparu saskaņošana ar lietvārdiem. Didaktiskā spēle "Grāfs". (1 kvadrāts, 2 kvadrāti, ..., 5 kvadrāti.)(Līdzīgi ar visiem skaitļiem.)

c) Daudzskaitļa lietvārdu veidošana ģenitīva gadījumā. Didaktiskā spēle "Kas trūkst?"

Logopēds no bērna galda paņem vienu vai vairākas ģeometriskas figūras, bērns pasaka, kas pietrūkst uz viņa galda. (Divi sarkani kvadrāti.)

d) Uzmanības spēle “Kas ir mainījies?”

Logopēds izliek dažādu krāsu ģeometriskas figūras, pēc tam tās apmaina. Bērni atjauno savu sākotnējo atrašanās vietu.

e) Pareiza prievārdu lietošana.

Didaktiskā spēle "Pasūtīt".

Bērni ievēro logopēda norādījumus. (“Uzlieciet sarkano kvadrātu uz penāļa, zem penāļa, aiz penāļa utt.”)

4. Didaktiskā spēle “Katrai figūrai sava vieta” Orientēšanās uz papīra lapas: augšā, apakšā, pa labi, kreisās puses un augšējo labo, kreiso stūri, apakšējo labo, kreiso stūri.

5. Nodarbības kopsavilkums

Stiprinājuma materiāls

I. Prast atšķirt pamatkrāsas no ģeometriskām formām: aplis, ovāls, kvadrāts, taisnstūris, trīsstūris. Ziniet, ka kvadrātam ir četras vienādas malas un četri stūri.

Trīsstūrim ir trīs malas un trīs leņķi. Taisnstūra apraksts ir līdzīgs. Aplim nav stūru, tas ir apaļš. Ovālam nav stūru, tas ir ovāls.

Zināt jēdzienu “ģeometriskās formas”. Prast aprakstīt ģeometrisku figūru.

Šis ir kvadrāts. Tam ir četras identiskas malas, četri stūri, un tas ir sarkans. (Līdzīgā veidā izveidojiet atlikušo ģeometrisko formu aprakstu.)

Zīmēt un iekrāsot: aplis, kvadrāts, trīsstūris - no augšas uz leju; ovāls, taisnstūris - no kreisās puses uz labo.

Atrodiet savā vidē kvadrātveida, taisnstūrveida, apaļus, ovālus vai trīsstūrveida objektus.

II. Runas gramatiskā struktūra un vārdu veidošana.

1. Īpašības vārdu saskaņa ar lietvārdiem dzimumā un skaitā.

Piemēram: taisnstūra logs, sarkans kvadrāts, taisnstūra durvis, brūns trīsstūris, taisnstūra galds, zaļš ovāls, taisnstūra grāmatas, oranžs taisnstūris utt.

2. Īpašuma vietniekvārdu vienošanās. Piemēram: Kas tas ir? - Ovāls. Kura ovāls? - Manējais utt.

3. Daudzskaitļa lietvārdu veidošana nominatīva un ģenitīva gadījumos.

Piemēram: aplis - apļi - apļi utt.

4. Lietvārdu veidošana ar deminutīvām sufiksiem.

Piemēram: taisnstūris - taisnstūris utt.

5. Priekšvārdu lietošana: in, on, zem, virs, starp, par, par, dēļ. Piemēram: Kur ir trīsstūris? - Uz galda utt. (ar visiem prievārdiem).

Mēs mācāmies ģeometriskās figūras pantiņā.

Atskaņas attīsta mazuļa vārdu krājumu un domāšanu.

DOT

Mūsu pagalms šodien ir tukšs,
Aiz loga ir drūms.
Es paņēmu flomāsteru, zīmuli,
Es nolēmu uzzīmēt figūras.
Man priekšā ir papīra lapa,
Cik viņš ir balts un tīrs.
Izmantojiet flomāsteru, lai norādītu to uz papīra lapas vidus.
Un uz lapas jūs saņemat PUNKTU.

LĪNIJA

Lai ir daudz punktu,
Es vadu ceļu caur tiem.
Savienojuma punkts ar punktu,
Es uzzīmēju līniju ceļu.
Ceļš līkumiem un vējiem,
Ceļu sauc par LINE.

TAISNE

Mamma man ieteica
Brauciet savu ceļu taisni.
Kā izveidot taisnu līniju -
Tas nedarbojas.
Mans marķieris ir klibs
Vai arī tava roka apmaldās?
Bet ar lineālu uz lapas
Ir tik viegli novilkt līniju.
Paskaties, cik tas ir gluds
Šī līnija ir TAISNA.

LEŅĶIS (TAISNAS, AKŪS, GALĪGS)

Mamma paņēma papīra lapu
Un salocīja stūri
Šis ir leņķis pieaugušajiem
To sauc DIRECT.
Ja stūris jau ir ASS,
Ja platāks, tad DUMB.

Es esmu ASI - es gribu zīmēt,
Tagad es to ņemšu un uzzīmēšu.
Es vedu divas taisnas līnijas no punkta,
Tas ir kā divi stari
Un mēs redzam akūtu LEņķi,
kā zobena asmeni.
Un strupam LEņķim
Mēs atkārtojam visu vēlreiz:
No punkta mēs novelkam divas taisnas līnijas,
Bet izplatīsim tos plašāk.
Paskaties uz manu zīmējumu,
Viņš iekšā ir kā šķēres
Ja ir divi gredzeni
Mēs to virzīsim līdz galam.

Trijstūris

Lidmašīna lido pāri debesīm
delta spārns,
Uz mana velosipēda
Trīsstūrveida segli,
Ir tāds objekts - kvadrāts,
Un tas viss ir Trijstūris.
Šeit mammai ir trīs sērkociņi
Noliku uz galda
Un trijstūris man
Izgatavoja no sērkociņiem.
Un šajā laikā es zīmēju
Un es vēroju savu māti
Es savienoju trīs taisnas līnijas
Un viņš darīja to pašu.

KVADRĀTS

Mans vecākais brālis nāca mājās no skolas,
Es izveidoju kvadrātu no sērkociņiem.
Mamma man iedeva šokolādi
Es nolauzu gabalu - kvadrātu.
Un galds ir kvadrātveida, un krēsls ir kvadrātveida,
Un pie sienas ir plakāts - kvadrāts,
Dēlis, kur stāv šahs,
Un katra šūna ir kvadrāts,
Tur stāv zirgi un ziloņi,
Cīņas figūras.
Kvadrāts - četras malas,
Visas puses ir vienādas
Un visi leņķi ir pareizi.

APLIS un APLIS

Mēs ar brāli dzīvojam kopā,
Mums kopā ir tik jautri
Mēs uzliksim krūzi uz palaga,
Izsekosim to ar zīmuli.
Mēs saņēmām to, ko mums vajadzēja -
To sauc par CIRCLE.
Mans zīmēšanas brālis
Uzskata sevi par māti
Viss apļa iekšpusē
Viņš to iekrāsoja ar flomāsteru.
Šeit ir sarkans aplis, aplis,
Gar malu ir zila maliņa.
APLIS - plāksne, ritenis,
APLIS - stīpa, josta.
APLIS — APLA kontūra.
Es paskatos uz mūsu papīra lapu
Es sāku meklēt apļa leņķi,
Bet es nevarēju viņu atrast.
Brālis smejas – tas tā!
Jā, aplim nav leņķa,
Pie šķīvja un monētām
Jūs neatradīsiet nevienu stūri, tie neeksistē.

TRAPEZE

Trapecveida, trapecveida,
Ir tāda figūra
Bet es viņu nepazīstu.
Kur tu dzīvo, trapecveida,
Amerikā, Ķīnā?
Varbūt aiz trapeces
Vai jums vajadzētu doties uz Grieķiju?
Mamma saka: - Nevajag,
Trapece ir tev blakus.
Es kliedēšu tavu melanholiju
Uzgaidi minūti.
Un uz gludināmā dēļa
Izklāj svārkus
Viņš pārlaiž to ar gludekli,
Lai nepūstos kā soma:
- Lūk, jums TRAPEZE,
Jums nevajadzētu doties uz Grieķiju.

OVĀLS

Kā uzzīmēt ovālu?
Es saucu brāli palīgā.
Brālis paņēma flomāsteru un prasmīgi
Es uzzīmēju ovālu:
Nedaudz saplaciniet apli
Tas izrādās OVĀLS.
Cik reizes tu viņu esi redzējis?
Vannas istabas spogulis ir ovāls!
Ovāls ir gan trauks, gan ola.
Mamma saka: - Seja
Tavs ir ovāls.
Lai tas būtu ovāls
Kamēr tas nav skumji.
Mēs smējāmies ovālā
Tika uzzīmēta seja.
Ovāls - iegarens aplis
Un viņas seja ir pārsteigta.

VOLUME BODIES

KUBIS

Pastnieks mums atnesa kastīti -
Paciņa man un brālim.
Kaste ir KUBĀKS, tai ir sešas malas,
Visas malas ir kvadrātveida.
Kas ir iepakojumā?
Ir skaidas un zāģu skaidas,
Konfektes un bageles,
Vairāk ievārījuma burciņas.

CILINDS

Cilindrs, kas tas ir? - jautāju tētim.
Tēvs iesmējās: - Cilindrs, tā ir cepure.
Lai būtu pareiza ideja,
Cilindrs, teiksim, ir skārda kanna.
Tvaikoņa caurule - cilindrs,
Arī caurule uz mūsu jumta,
Visas caurules ir līdzīgas cilindram.
Un es sniedzu šādu piemēru -
Kaleidoskops Mana mīlestība,
Tu nevari atraut no viņa acis,
Un tas arī izskatās pēc cilindra.

KONUSS

Mamma teica: - Un tagad
Mans stāsts būs par čiekuru.
Zvaigžņu vērotājs augstā cepurē
Skaita zvaigznes visu gadu.
KONUSS - zvaigžņu vērotāja cepure.
Tāds viņš ir. Sapratu? Tieši tā.
Mamma stāvēja pie galda
Es ieleju eļļu pudelēs.
- Kur ir piltuve? Piltuves nav.
Meklējiet to. Nestāvi malā.
-Mammu, es nekustīšos.
Pastāstiet mums vairāk par konusu.
-Piltuve ir lejkannas konusa formā.
Nāc, atrodi viņu man ātri.
Es nevarēju atrast piltuvi
Bet mamma uztaisīja somu,
Es aptinu kartonu ap pirkstu
Un viņa veikli to nostiprināja ar saspraudi.
Eļļa plūst, mamma priecājas,
Konuss iznāca tieši pareizi.

PIRAMĪDA

es redzēju attēlu. Šajā attēlā
Smilšainajā tuksnesī ir PIRAMĪDA.
Piramīdā viss ir neparasts,
Tajā ir sava veida noslēpums un noslēpums.
Un Spasskaya tornis Sarkanajā laukumā
Tas ir ļoti pazīstams gan bērniem, gan pieaugušajiem.
Paskaties uz torni, tas izskatās parasts,
Kas tam virsū? Piramīda!

BUMBA

Sist! Sist! Kārtējais trieciens!
Bumba lido vārtos - Bumba!
Un šī ir arbūzu bumba
Zaļš, apaļš, garšīgs.
Paskaties labāk – kas tā par bumbiņu!
Tas ir izgatavots tikai no apļiem.
Sagrieziet arbūzu aprindās
Un garšo tos.

__________________________________________________________________________________________________________


Palīdziet peles māksliniekam izpildīt uzdevumu, lai viņš nokrāsotu tās pašas formas vienā krāsā. Vai varat man pateikt, kā sauc šos skaitļus? Kādā krāsā ir kura figūra (vai kādā krāsā ir taisnstūris? ... vai kā sauc zilo figūru?)?

Ģeometrijas apguve ar maziem bērniem ir diezgan jautrs process, jo šajā vecumā viņi iegūst pieredzi un paplašina esošās zināšanas. Un arī figūru pētīšana palīdz attīstīt domāšanu un atmiņu. Kā pareizi “pasniegt” ģeometriskas figūras bērniem vecumā no 3 līdz 4 gadiem?

Mēs rīkojamies pa posmiem

Tātad ģeometriskās formas ir svarīgas bērnu attīstībai. Lai tos veiksmīgi apgūtu, jums vajadzētu izmantot šādus noteikumus.

  • Mēs sākam savu iepazīšanos ar vienkāršākajām formām (tās būs aplis, trīsstūris un kvadrāts).
  • Sākotnējā posmā labāk, lai visas figūras būtu vienādas krāsas un izmēra, lai nenovērstu mazuļa uzmanību ar nevajadzīgām detaļām.
  • Atceramies par vecumu (2 gadu vecumā apgūstam tikai apli, kvadrātu un trīsstūri; 3 gadu vecumā pievienojam ovālu, rombu, taisnstūri; 4 gadu vecumā - trapeci, zvaigzni, piecstūrus vai sešstūrus).
  • Apmācībai jābūt daudzpusīgai, lai bērns pastāvīgi nostiprinātu iegūtās prasmes (ar pirkstiem izsekojam formu, mācāmies atrast formas apkārt un atšķirt, kārtot pēc veida, izmēra, veidojam un analizējam aplikācijas, veidojam, izgriežam, spēlējamies ar kārtīm vai loto, konsolidējiet formas aktīvās spēlēs).

Sāciet mācīties ar plakaniem attēliem, pakāpeniski parādot bērnam atšķirību starp plakni un tilpumu, mācot viņam salīdzināt trīsdimensiju ģeometrisku ķermeni ar tā plakano attēlu.

Kur sākt mācīties?

Sākumā varat iepazīstināt bērnu ar apļa attēlu: izsekojiet tam ar pirkstiem un pastāstiet, kas tas ir. Pēc dienas sāciet meklēt sev apkārt visu, kas jums par to atgādina. Ja mazulim ir grūti, vecākiem viņam jāpalīdz. Tādā pašā veidā tiek pētīti šādi skaitļi.

Tad bērnam jāpaskaidro, ka trīsdimensiju figūras ir līdzīgas plakanām (kvadrāts ir kā kubs, aplis kā bumba). Ļaujiet viņam mēģināt tos korelēt, atrodot analoģijas ap sevi. Lai to izdarītu, ir lietderīgi mazulim parādīt plakanu attēlu, aicinot izņemt no somas to pašu priekšmetu, bet telpisku, kā arī meklēt “apslēptās” figūras, ejot, lasot grāmatas vai skatoties multfilmas.

Iegūtās zināšanas palīdz nostiprināt īpaša “ģeometriskā” loterija: kartītes ar ģeometriskām formām, kuras jāievieto spēles kartē noteiktās vietās. Jūs varat uztaisīt loto pats. Sākumā paņemiet tādas pašas krāsas kartītes. Vēlāk varat pievienot citas krāsas - tas apgrūtina pareizā pāra atrašanu.

To veicina arī dotās formas taktilā atpūta: zīmēšana, modelēšana, dažādu priekšmetu kārtošana, griešana, mozaīka, aplikācija. Apgūstot arvien jaunas formas, lietojumprogrammas var kļūt sarežģītākas: ne tikai kvadrāti uz kvadrātveida lapas vai apļi uz apaļas lapas, bet veseli attēli, kas sastāv no dažādām formām. Veidojot tos, jāpasaka, kura figūra kalpos par kuru kompozīcijas daļu (aplis - saule vai ritenis, trijstūri - eglītes, jumts utt.).

Mēs uzlabojam un konsolidējamies

Ģeometrisko formu izpētei pirmsskolas vecuma bērniem, kas jaunāki par 4 gadiem, vajadzētu pastāvīgi kļūt sarežģītākai. Piemēram, mazulim jau jāiemācās atšķirt formas un izmērus, kā arī pēc darbībām, ko ar tiem var veikt (ripināt, ielikt tornī). Nedaudz vēlāk viņš iemācīsies šķirot ģeometriskos ķermeņus pēc diviem kritērijiem (kurus ģeometriskus objektus var ripināt, bet nevar sakraut vienu virs otra vai kurus nevar ripināt, bet var iebūvēt tornī).

Iegūtās ģeometriskās zināšanas ir lietderīgi nostiprināt aktīvu rotaļnodarbību veidā, kuru laikā bērnam jāpārvietojas pa noteiktu trajektoriju (jāiet pa apli, jārāpo pa laukumu, “jālec” ap uz asfalta uzzīmētu trīsstūri). Tad, kad šādas spēles apgūtas, tās tiek apgrūtinātas (spēlē, turot karoti ar bumbiņu rokās, skrien, dribējot bumbu pa zemi).

Tas viss palīdzēs viņam pilnīgāk sagatavoties skolai, attīstīs atmiņu, telpisko un loģisko domāšanu. Galvenais ir sistemātiski strādāt ar savu bērnu.